Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Tue., Jul. 29
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Sports schedules, statistics

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:The NAC



BOYS HOCKEY

Friday: OFA at N-N 7 p.m., Potsdam at Islanders 7:30 p.m. (Clayton).

Saturday: Salmon River at Canton 12:30 p.m., Tupper Lake at SLC 1 p.m., Potsdam at FA 1 p.m.

Monday: Salmon River at Tupper Lake 6:30 p.m., FA at OFA 6:30 p.m.

Wednesday: Northwood Prep at Tupper Lake 6:30 p.m., Islanders at OFA 6:30 p.m., Massena at Salmon River 6:30 p.m., Canton at N-N 7 p[.m., NCCS at FA 7 p.m., SLC at Potsdam 8 p.m.

————

GIRLS HOCKEY

Friday: Salmon River at Potsdam 4:30 p.m., Beekmantown at Massena 6:15 p.m., Canton at Alexandria 6:30 p.m.

Saturday: Skaneateles at SLC 11 a.m., Ithaca at Potsdam 1 p.m.

Monday: SLC at Salmon River 5 p.m.

————-

BOYS BASKETBALL

(all games 7 p.m. unless noted)

Friday: SRF at C-P 4:30 p.m., Morristown at P-H 5:30 p.m., Tupper Lake at N-N 6:30 p.m., B-M at M-W, Chateaugay at SLC.

Saturday: Gouverneur at Indian River 1:30 p.m., C-F at Harrisville.

Monday: B-M at FA.

Tuesday: Hammond at E-K 6 p.m., Canton at FA, Gouverneur at Massena, Potsdam at OFA, Morristown at Heuvelton, H-D at Lisbon, M-W at SRF, C-P at P-H, Harrisville at C-F, Salmon River at Chateaugay.

Wednesday: SLC at B-M.

————

GIRLS BASKETBALL

(all games 7 p.m. unless noted)

Friday: Chateaugay at Peru 4 p.m., Tupper Lake at N-N 5 p.m., OFA at Potsdam, FA at Canton, Lisbon at H-D, C-P at SRF.

Saturday: M-W at Gouverneur 12:30 p.m.

Monday: E-K at Hammond, SRF at M-W, Chateaugay vs. Heuvelton (at PCS), H-D at Canton.

Tuesday: Tupper Lake at Canton 5:30 p.m., C-P at P-H 5:30 p.m., SRF at Salmon River 6:15 p.m.

———

WRESTLING

(all meets 6 p.m. unless noted)

Wednesday: Canton at FA, C-F at Massena, OFA at Gouverneur.

———-

INDOOR TRACK

Friday: Meet at SLU 6 p.m.





SECTION 10 PLAYOFFS

Girls Hockey

Wednesday: Semi-finals - tbd.

Saturday (Feb. 2): Championship Game at home of highest seed.

Feb. 8-9: League Championships at Canton Pavilion





@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Basketball

Tuesday: At SLU 8 p.m.

———-

Women’s Basketball

Tuesday: At SLU 6 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Harvard 7 p.m.

Saturday: At Dartmouth 7 p.m.

————

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Harvard 7 p.m.

Saturday: Home vs. Dartmouth 4 p.m.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Basketball

Friday: At Fredonia 8 p.m.

Saturday: At SUNY Buffalo 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At Fredonia 6 p.m.

Saturday: At SUNY Buffalo 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

(home games at Massena Arena)

Friday: At Plattsburgh 7 p.m.

———-

Women’s Hockey

(home games at Cheel Arena)

Saturday: Home vs. Neumann 7 p.m.

Sunday: Home vs. Neumann 2 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At Union 8 p.m.

Saturday: At Rensselaer 4 p.m.

Tuesday: Home vs. Clarkson 8 p.m.

————

Women’s Basketball

Friday: At Union 6 p.m.

Saturday: At Renssalear 2 p.m.

Tuesday: Home vs. SLU 6 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Dartmouth 7 p.m.

Saturday: At Harvard 7 p.m.

————-

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Dartmouth 7 p.m.

Saturday: Home vs. Harvard 4 p.m.

———-

SUNY CANTON

Men’s Basketball

Saturday: At Maine-Fort Kent 2 p.m.

Sunday: At Maine-Presque Isle 2 p.m.

———-

Women’s Basketball

Saturday: At Maine-Fort Kent noon.

Sunday: At Maine—Presque Isle noon.

———-

Men’s Hockey

Friday: Home vs. Lebanon Valley 7 p.m.

Saturday: Home vs. Lebanon Valley 2 p.m.

———-

Women’s Hockey

Friday: At Catamount Challenge - vs. UofBuffalo (club) 1:15 p.m.

Saturday: At Catamount Challenge - vs. Uof Colorado 10 p.m.

Sunday:A t Catamount Challenge - vs. UVM (club)3:30 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school boys basketball

NONLEAGUE

Potsdam 81, Norwood-Norfolk 28

Norwood-Norfolk: Devine 1-1 3, Sawyer 3-0 7, Rust 4-3 11, Martens 1-0 2, St. Andress 0-3 3, Fisher 1-0 2. Totals 10-7 28.

Potsdam: Bigwarfe 8-0 17, Mitchell 3-0 6, Clark 3-5 11, Coleman 7-0 14, Vaccaro 1-2 5, Bryant 2-4 9 , Pitts 3-1 7, Stone 2-2 8, Stephenson 1-1 3, Hobbs 1-0 2. Totals 30-16 81.

N-Norfolk 5 7 7 9 — 28

Potsdam 22 20 19 20 — 81

3-point goals: Norwood-Norfolk 1 (Sawyer); Potsdam 5 (Stone 2, Bigwarfe, Vaccaro, Bryant).

Records: Norwood-Norfolk (1-14); Potsdam (9-4).



@zAgateSubhead:High school girls basketball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Clifton-Fine 45, Harrisville 33

C-F: H. Hitchman 5-3 15, A. Hitchman 2-0 4, Dolan 2-0 4, Pomerville 5-1 11, Ker 1-2 4, Skeldon 3-3 9. Totals 18-9 45.

Harrisville: Baker 1-0 3, Coloney 8-0 17, Swanston 2-0 5, Pierce 3-0 6, Matott 1-0 2. Totals 15-0 33.

Clifton-Fine 13 9 9 14 — 45

Harrisville 2 4 10 17 — 33

3-point goals: C-F 2 (H. Nitcheman 2), Harrisville 3 (Coloney, Swanson, Baker).

Records: Clifton-Fine (10-3, 7-3); Harrisville (7-7, 6-5).



Heuvelton 52, Morristown 16

Heuvelton: R. Thornhill 2-0 5, A. Basford 1-0 2, L. Tallman 2-0 4, H. Thornhill 1-1 3, M. St. Pierre 3-2 8, O. St. Pierre 2-2 6, A. Piercey 1-0 3, Weidner 5-3 13, M. Richardson 2-0 4, K. Piercey 1-0 2, Breault 1-0 2, Carmany, Simmons, Totals 21-8 52.

Morristown: Tulley 5-0 10, Holmes 2-0 4, Green 1-0 2, Bertrand, Roberts, Baldwin, Barse, Totals 8-0 16.

Heuvelton 14 10 18 10 — 52

Morristown 4 6 4 2 — 16

3-point goals: Heuvelton 2 (R. Thornhill, A. Piercey).

Records: Heuvelton (11-3, 9-2); Morristown (0-13, 0-11).



Massena 52, Gouverneur 36

Massena: Premo 4-0 10, Curran 1-0 3, Thompson 1-1 3, Manley 4-2 10, Young 1-0 2, Jacobs 8-3 24, Totals 19-6 52.

Gouverneur: Bullock 3-0 6, Bulsiewicz 2-1 6, Rotundo 1-0 2, Way 1-2 4, Carbone 0-1 1, Knowlton 4-1 11, Robert 1-1 3, McCormick 1-0 3, Totals 13-6 36.

Massena 17 13 9 13 — 52

Gouverneur 3 8 17 8 — 36

3-point goals: Massena 8 (Jacobs 5, Premo 2, Curran); Gouverneur 4 (Knowlton 2, Bulsiewics, McCormick).

Records: Massena (10-6, 7-3); Gouverneur (2-12, 0-10).



Chateauagy 39, St. Lawrence 22

St. Lawrence: Thayer 6-0 12, Vatter 3-0 7, Richards 1-1 3, Savage, Grow, Rufa, Kesner, Taylor. Totals 10-1 22.

Chataeugay: A. Beach 1-0 2, H. Cook 4-0 8, Boyea 6-0 15, Fleury 3-0 6, Miller 1-2 4, Barnes 2-0 4, K. Beach, Charland. Totals 17-2 39.

St. Lawrence 6 5 7 4 — 22

Chateaugay 11 8 11 9 — 39

3-point goals: SLC 1 (Thayer); Chateaugay 3 (Boyea 3).

Records: St. Lawrence (8-8); Chateaugay (11-1, 8-0).

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes