Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Fri., Oct. 24
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

local schedules, scoring summaries

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules



@zAgateSubhead:SECTION 10 PLAYOFFS



BOYS BASKETBALL

Class A

Monday: Championship Game at SUNY Potsdam - Massena vs. FA 7:45 p.m.

————

Class B

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam - Potsdam vs. OFA 4:30 p.m.

———-

Class C

Friday: Canton at Tupper Lake, B-M at SLC (both games 6 p.m.).

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 1 p.m.

———-

Class D

Saturday: Quarter-finals at Potsdam High School - M-W vs. Chateaugay noon, Heuvelton vs. E-K 1:45 p.m., Harrisville vs. Lisbon 6 p.m. Morristown vs. SRF 7:45 p.m.

Wednesday: Semi-finals at SUNY Canton (6 p.m., 7:45 p.m.).

Saturday (Feb. 23): Championship Game at SUNY Potsdam 2:45 p.m.

———-

GIRLS BASKETBALL

Class A

Monday: Championship Game at SUNY Potsdam - FA vs. Massena 6 p.m.

———-

Class B

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam - Salmon River vs. OFA 8 p.m.

————-

Class C

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam - SLC vs. Canton 4:30 p.m.

————-

Class D

Friday: At Potsdam High School - H-D vs. Chateaugay 5:30 p.m., Harrisville vs. Hammond 7:15 p.m.; At Massena High School - C-F vs. Heuvelton 6 p.m., Lisbon vs. M-W 7:45 p.m.

Tuesday: Semi-finals at SUNY Canton (6 p.m., 7:45 p.m.).

Friday (Feb. 22): Championship Game at SUNY Potsdam 6:15 p.m.

———-

BOYS HOCKEY

Division I

Saturday: Semi-finals - Salmon River at Potsdam 1 p.m., Canton at Massena 1 p.m.

Sunday (Feb. 24): Championship Game at Cheel Arena 1 p.m.

———-

Division II

Friday: Tupper Lake at N-N, Islanders at FA (both games 7 p.m.).

Wednesday: Semi-finals at home of higher seeds 6:30 p.m.

Sunday (Feb. 24): Championship Game at Cheel Arena 4 p.m.

———-

INDOOR TRACK

Friday: Championship Meet at SLU 6 p.m.



HIGH SCHOOL PLAYOFFS

Girls Hockey

Saturday: Championships at Canton Pavilion: Semi-finals Alexandria (3) vs. Potsdam (10) noon, Beekmantown (7) vs. Kenmore (6) 2 p.m.

Sunday: Championship Game at Canton Pavilion 2:30 p.m.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At Hobart 8 p.m.

Saturday: At RIT 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At William Smith 6 p.m.

Saturday: At RIT 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Princeton 7 p.m.

Saturday: AT Quinnipac 7 p.m.

————

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Princeton 7 p.m.

Saturday Home vs. Quinnipiac 3 p.m.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Basketball

Friday: At Oswego 8 p.m.

Saturday: At SUNY Cortland 4 p.m.

———-

Women’s Basketball

Friday: At Oswego 6 p.m.

Saturday: At SUNY Cortland 2 p.m.

———-

Men’s Hockey

(home games at Massena Arena)

Friday: Home vs. Oswego 7 p.m.

Saturday: Home vs. Cortland 7 p.m.

———-

Women’s Hockey

(home games at Cheel Arena)

Saturday: Home vs. SUNY Buffalo 7 p.m.

Sunday: Home vs. SUNY Buffalo 2 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Men’s Basketball

Friday: At RIT 8 p.m.

Saturday: At Hobart 4 p.m.

————

Women’s Basketball

Friday: At RIT 6 p.m.

Saturday: At William Smith 4 p.m.

———-

Men’s Hockey

Friday: At Quinnipiac 7 p.m.

Saturday: At Princeton 7 p.m.

————-

Women’s Hockey

Friday: Home vs. Quinnipiac 7 p.m.

Saturday: Home vs. Princeton 4 p.m.

———-

SUNY CANTON

Men’s Basketball

Saturday: Home vs. Maine-Fort Kent 7 p.m.

———-

Women’s Basketball

Saturday: Home vs. Maine-Fort Kent noon.

———-

Men’s Hockey

Friday: Home vs. Mercyhurst (club) 7 p.m..

Saturday: Home vs. Mercyhurst (club) 7 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:College women’s basketball

SUNY Cobleskill 57, SUNY Canton 54

Cobleskill: Schiebel 2-1 5, Porterfield 2-0 4, Anderson 6-0 13, Hauser 6-1 13, Davis 6-2 14, Kingsley 1-0 2, Efthimiou 1-0 2, Davenport 1-2 4. Totals 25-6 57.

Canton: Sayer 6-1 14, Myers 4-1 10, Terrance 5-2 12, Uhlein 1-1 3, Percy 4-0 9, Riegel 2-2 6. Totals 22-7 54.

3-point goals: Cobleskill 1 (Anderson); Canton 3 (Sayer, Myers, Percy).

Halftime: SUNY Cobleskill 34, SUNY Canton 33.

Records: SUNY Cobleskill (9-14); SUNY Canton (11-9).



@zAgateSubhead:High school boys basketball

SECTION 10 PLAYOFFS

Class B semifinals

Potsdam 83, Gouverneur 33

Gouverneur: Hutton 2-0 4, Cox 0-2 2, Horne 4-1 9, Gates 3-2 8, LaPlant 0-2 2, Ashley 1-1 3, Carr 1-0 2, Smith 0-1 1, Conley 0-2 2. Totals 11-11 33.

Potsdam: Bigwarfe 8-0 20, O. Mitchell 3-3 9, Clark 5-4 15, Coleman 7-0 15, Vaccaro 2-0 5, Bryant 1-2 4, Pitts 3-0 6, Stone 1-2 4, Sutliff 0-1 1, Herrick 2-0 4. Totals 32-12 83.

Gouverneur 6 14 7 6 — 33

Potsdam 21 20 22 20 — 83

3-point goals: Pot 7 (Bigwarfe 4, Clark, Coleman, Vaccaro).

Records: Gouverneur (4-15); Potsdam (13-5).



OFA 96, Salmon River 22

Salmon River: Hynes 3-0 6, Wood 2-0 5, Bigness 2-0 4, Domino 3-0 6, Brooks 0-1 1. Totals 10-1 22.

OFA: Ross 2-2 6, Pinkerton 1-0 2, C. LaRose 2-0 6, B. LaRose 9-1 20, Knowlton 2-0 4, Piercey 4-0 9, Barber 0-1 1, Cosmo 3-0 6, K. LaRose 4-2 13, Manke 4-0 8, Farrell 2-4 8, Rogers 1-0 2, Moore 2-2 7, Fisher 2-0 4. Totals 38-12 96.

Salmon River 8 2 7 5 — 22

OFA 26 22 24 24 — 96

3-point goals: Salmon River 1 (Wood); OFA 8 (C. LaRose 2, B. LaRose, Piercey, K. LaRose 3, Moore 1).

Records: Salmon River (2-17); OFA (18-1).



@zAgateSubhead:High school girls basketball

SECTION 10 PLAYOFFS

Class B semifinals

Salmon River 78, Potsdam 61

Potsdam: Blanchard 1-0 2, Bonno 5-2 12, Dillon 1-0 2, Chambers 6-2 17, Sapp 5-1 11, Vivlamore 7-0 17. Totals 25-5 61.

Salmon River: Mitchell 2-0 6, Kelly 12-1 28, King 7-1 15, Cook 7-2 16, Francis 4-1 11, Ghostlaw 0-2 2. Totals 32-7 78.

Potsdam 10 18 17 16 — 61

Salmon River 15 18 20 25 — 78

3-point goals: Pot 6 (Chambers 3, Vivlamore 3); SR 7 (Kelly 3, Mitchell 2, Francis 2).

Records: Potsdam (5-13); Salmon River (14-5).



OFA 50, Gouverneur 33

Gouverneur: Bullock 1-1 3, Bulsiewicz 1-0 2, Carbone 1-1 3, Hentz 1-1 3, Knowlton 2-0 4, Roberts 3-4 10, Rotundo 3-2 8. Totals 12-9-33.

OFA: Luckie 5-4 17, Barr 2-0 4, Tooley 4-1 9, Sherwin 1-0 2, Morrow 3-0 6, Dodge 4-0 10, Tooley 1-0 2. Totals 20-5 50.

Gouverneur 4 9 9 11 — 33

OFA 21 8 14 7 — 50

3-point goals: OFA 5 (Luckie 3, Dodge 2).

Records: Gouveneur (2-16); OFA (13-5).



Class C semifinals

St. Lawrence 43, Tupper Lake 39

St. Lawrence: Thayer 5-2 14, Savage 1-0 2, Vatter 6-0 16, Grow 2-0 4, Rufa 0-1 1, Kessner 0-4 4, Richards 1-0 2. Totals 15-7 43.

Tupper Lake: O’Connor 3-1 7, Stuart 8-10 28, Zurek 1-0 2, McLear 1-0 2. Totals 13-11 39.

St. Lawrence 15 5 4 19 — 43

Tupper Lake 9 6 14 10 — 39

3-point goals: SLC 6 (Thayer 2, Vatter 4); Tupper Lake 2 (Stuart 2).

Records: St. Lawrence (10-9); Tupper Lake (10-8).



Canton 68, Brushton-Moira 30

Brushton-Moria: Dufrane 1-0 2, Trickey 2-1 5, LaPage 3-0 6, Gary 2-4 9, McCarthy 0-4 4, Trimm 2-0 4, Totals 10-9 30.

Canton: Sanderson 2-0 4, Rose 1-1 3, Daley 3-3 9, J. DiSalvo 1-0 2, Christy 5-2 13, Rexford 5-3 15, Reed 1-0 2, Mace 2-3 7, Frank 3-1 8, Howard 0-2 2, Pinckney 0-2 2, N. DiSalvo 0-1 1, Huntley, Wilson, Marsh, Totals 23-18 68.

Brushton-Moira 8 7 5 10 — 30

Canton 15 23 20 10 — 68

3-point goals: B-M 1 (Gary); Canton 5 (Christy 2, Rexford 2, Frank).

Records: Brushton-Moira (7-11); Canton (16-2).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes