Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Sat., Jul. 12
ADVERTISE WITH US SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

HS girls lacrosse: Cyclones 2nd seed, Spartans 3rd in sectionals

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Watertown and South Jefferson have each garnered top-three seedings in Section 3’s girls lacrosse sectional tournament.

The Cyclones (14-2), who finished a perfect 10-0 record in the Frontier League, are seeded second in the Class B field.

The Spartans (14-2), the league’s runner-ups in the regular season, are the third seed in the Class C tournament.

West Genesee (15-1) is the top seed in Class A, CBA (14-2) is seeded first in Class B, with Skaneateles (14-2) the No. 1 seed in Class C.

In all, five of the six teams in the Frontier League qualified for the postseason, including Indian River in Class B, and General Brown and Immaculate Heart Central in Class C.

On the strength of winning their second league championship season in three seasons, the Cyclones will host league foe and seventh-seeded Indian River (7-9) in a quarterfinal at 5 p.m. on Tuesday.

“I think it’s pretty cut and dried,” Watertown coach Tim Burr said of the Class B field. “We pretty much expected we would be a second seed ... but I think we’re going to have our hands full trying to beat a good Indian River team for the third time this year.”

Watertown, which is ranked No. 20 in the state and which won Section 3 titles in Class B in 2009 and 2010, achieved a first in program history this year — by finishing undefeated in the league.

“That’s something that really wasn’t a goal of ours when we started out this season,” Burr said of an unbeaten league campaign. “But we have some good teams in the league, so this is quite an accomplishment.”

The Cyclones were the top seed in Class B last season, but were ousted in the semifinals by Fulton, 12-11.

In contrast, Indian River will be playing its first girls lacrosse sectional game in school history.

Also in Class B, East Syracuse-Minoa is seeded third and Jamesville-DeWitt fourth.

South Jefferson, which went 8-2 in the league, will host either Tully (10-6) or Jordan-Elbridge (7-9) in a Class C quarterfinal Tuesday at a time to be announced.

The No. 3 seeding is the highest in the history of the program and the Spartans will host their first home quarterfinal game in girls lacrosse.

“I think it was done very well,” South Jefferson coach Jen Williams said of the seeding process. “I think that we got the seed that we deserve and in the correct spot. Now the pressure is on us to show to the Syracuse area schools and prove that we deserve the No. 3 seed.”

The Spartans, which are ranked No. 11 in the state in Class C, have won a home playoff game during each of the past three seasons, including an 18-6 victory over New Hartford last year.

Also in Class C, No. 9 General Brown (8-8) will play at No. 8 Cazevonia (9-7), and No. 10 IHC (7-7) will play at No. 7 Onondaga (10-6) — with both first-round games on Saturday at times to be announced.

Skaneateles is the top seed in Class C, with Marcellus (14-2) second and LaFayette (11-3) fourth.

In Class A, Baldwinsville (11-5) is the second seed, Liverpool (11-5) is third and Cicero-North Syracuse (12-4) fourth.

The sectional finals will be on May 28 at the Carrier Dome, with the Class B title game at 2 p.m., the Class C final at 4 p.m. and the Class A championship at 6 p.m.

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes