Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sun., Nov. 23
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

NNY students receive scholarships at SUNY Potsdam

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The following undergraduate and graduate students recently received scholarships, grants and awards for the 2013-14 academic year.

@datebook city label underlined:Adams

Benjamin Ouderkirk, biology 7-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Jacob Pauling, history, Renzi Brothers Scholarship

Emmaline Voss, anthropology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Schally Washburn, childhood/early childhood education, Evans-Cummings ‘83 Scholarship

@datebook city label underlined:Alexandria Bay

Ashlynn Lalonde, liberal arts, SUNY Potsdam Alumni Association Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Shawn Martin, liberal arts, Osceola Harvey Hill Memorial Scholarship

@datebook city label underlined:Antwerp

Teddi Filiatrault, literacy, Ruth Johnson ‘35 and James Walter Scott Scholarship and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Brittney Regelman, childhood/early childhood education, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Margaret Stone, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Beaver Falls

Olivia Cornell, music business, Mary E. English Scholarship

Nicole Hall, art studio, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Nicholas Sundberg, music education, North Country Newell Scholarship

@datebook city label underlined:Black River

Heather Cean, childhood education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Brasher Falls

Michelina DiMatteo, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Darby Eldridge, liberal arts, Watkins Fund Scholarship

Kayla Kesner, music education, North Country Newell Scholarship

@datebook city label underlined:Brownville

Danielle Machia, business administration, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

@datebook city label underlined:Canton

William Ayers, environmental studies, Harvey-Perry Scholarship

Christopher Falvey, special education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Ryan McNeil, music composition, Ellen F. Smith Memorial Scholarship

Hannah Roberts, music performance, Crane Youth Music Schaberg Scholarship and Watkins Fund Scholarship

Tori Thomas, social studies 5-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Erica Whinnery, Spanish, Betty Jane Paro Golding Scholarship

@datebook city label underlined:Carthage

Stephanie Hall, anthropology, Rebecca R. Pratt Scholarship for Excellence in Politics

Dianna Hammond, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Natasha Herbert, sociology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Rohanna Reynolds, curriculum and instruction, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Chaumont

David Siembida, politics, Noreen M. Canfield Scholarship

@datebook city label underlined:Clayton

Noelle Flynt, music education, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Copenhagen

John Andalora, theater, Watkins Fund Scholarship

Kelly Furgison, music education, Watkins Fund Scholarship

@datebook city label underlined:Croghan

Christopher Davis, music education, Anne Pease Breaky Scholarship and SUNY Potsdam Alumni Association Scholarship

Sage Keefer, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Adriana Woolschlager, childhood/early childhood education, Kathleen Strobeck Fales ‘44 and Allen R. Fales Scholarship and North Country Newell Scholarship

Lillia Woolschlager, music education, Curtis S. Bailey and Irma B. Bailey Memorial Scholarship, SUNY Potsdam Alumni Association Scholarship and Watkins Fund Scholarship

@datebook city label underlined:Depauville

Cayla Haycock, music education, Watkins Fund Scholarship

@datebook city label underlined:DePeyster

Elizabeth Schneller, art studio, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Dexter

Carissa Dickinson, curriculum and instruction, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Edwards

Chelsea Cutway, Spanish, Jerry and Catherine Welsh Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Evans Mills

Sarah Adams, childhood/early childhood education, Carol Clements Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Dale Hajdasz, theater, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Ashlee Weldon, liberal arts, North Country Newell Scholarship

@datebook city label underlined:Glenfield

Miranda Gokey, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Gouverneur

Tayler Bowden, biology, Milton & Judith Lowell Scholarship

Nicholas Leonard, music business, North Country Newell Scholarship

Kaitlynn Morse, business administration, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Brittany Schermerhorn, art studio, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Greig

Renee Krusper, childhood education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Hammond

Brooke Arquitt, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Corbin Clemons, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Angela Matthews, literature/writing, Teacher Education/Annual Fund Scholarship

David Matthews, biology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Samantha Matthews, chemistry, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

@datebook city label underlined:Hannawa Falls

Cecily Westall, art studio, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

@datebook city label underlined:Harrisville

Crystal Adams, biology 7-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Michelle Coloney, childhood education, Michele Christy Memorial Scholarship

Emily Dickinson, politics, Dr. Poeliu Dai Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Holly Hart, biology, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Leah Malbeuf, special education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Henderson

Alyssa Taylor, literacy, Ruth Johnson ‘35 and James Walter Scott Scholarship and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Heuvelton

Stephanie LaShomb, childhood/early childhood education, Kenneth H. Campbell Scholarship

Megan Murray, social studies 7-12 and 5-6 Ext., SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Emilie Ross, childhood/early childhood education, North Country Newell Scholarship

@datebook city label underlined:Hopkinton

Jenna Converse, psychology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:LaFargeville

Marisa Madson, childhood/early childhood education, Class of 1951 Scholarship

@datebook city label underlined:Lisbon

Leeann Dawley, psychology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Sierra Knight, biology, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

@datebook city label underlined:Lorraine

Lynea Longmore, biology, Potsdam Campus Grant

@datebook city label underlined:Lowville

Jessica Decker, psychology, KeyBank Scholarship

Andrew Duffer, music education, Watkins Fund Scholarship

Laura O’Brien, childhood/early childhood education, Carbary Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Jordan Tabolt, anthropology, Class of 1977 Scholarship

Amy Wormwood, mathematics, Bill ‘74 and Annette Gagnier ‘75 Thornton Scholarship and Charlie Smith Math Scholarship

@datebook city label underlined:Lyons Falls

Ariane Nagy, psychology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Madrid

Meghan Gabri, childhood/early childhood education, Shelly Electric Scholarship and Jessie J. McNall Scholarship

Bryan Jaquith, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Philip Paige, history, Robert and Katherine Briggs Scholarship and Allen Danks Memorial Scholarship

@datebook city label underlined:Massena

Juliana Alfano, music performance, Bernadine Howe Scholarship

Roseanna Boswell, creative writing, Frances Aust Silbereisen Scholarship

Juliana Brush, childhood/early childhood education, Karleen Brown Jones ‘56 School of Education Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Brooke Canning, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Lindy Chapman, art studio, Chuck & Claudia Thomas Ayer ‘75 Scholarship

Jessielee Cole, literature/writing, Watkins Fund Scholarship

Stefanie Davis, biology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Allison Fountain, childhood/early childhood education, Bernadine Howe Scholarship Fund

Kallee Frego, chemistry, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Allison Holliday, childhood/early childhood education, Carbary Scholarship Fund and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Kelly Jordan, art studio, T. Urling and Mabel B. Walker Family Fund for Native American Students Scholarship

Elizabeth LaBarge, mathematics, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Joseph Labelle, business administration, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

McKenna LaGarry, liberal arts, Watkins Fund Scholarship

Amber McLaughlin, childhood/early childhood education, Cecelia Alton Rock Fund Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Ashley Moulton, special education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

John Shirley, music education, William H. Flynn Teacher Preparation Scholarship and Watkins Fund Scholarship

Marissa Truax, biology, SeaComm Scholarship

Mollie Vallance, business administration, Quentin Reutershan Memorial Scholarship

Jonathan Weitz, mathematics, SUNY Potsdam FIRST Scholarship

Emily Wilkins, special education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Christina Wilson, biology 7-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Kaleigh Zappia, liberal arts, North Country Newell Scholarship

@datebook city label underlined:Natural Bridge

Virginia Hebert, theater, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Norfolk

Victoria Hall, biology, SUNY Empire Scholarship

@datebook city label underlined:North Lawrence

Camren Campeau, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Megan Frary, Spanish, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Triston Riley, biology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Norwood

Danielle Fountain, special education, Lorraine Mader Bryner Memorial Scholarship and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Joseph Hargrave, information and communication technology, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Paige Murray, business administration, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Amanda Peacock, art studio, D. Allen Edrington Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Hunter Quant, computer science, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Elizabeth Scott, art history, William and Helen Gambling Award

@datebook city label underlined:Ogdensburg

Kayla Anderson, business administration, Foundation Honors Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Brittaney Barr, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Felicia Barr, business administration, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Kylie Barr, special education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Emily Cunningham, liberal arts, Watkins Fund Scholarship

Tyler Fiacco, physics, Rebecca R. Pratt Arts and Sciences Scholarship

Kaitlin Flack, sociology, Noreen M. Canfield Scholarship

David Lalonde, geology, Kilmer Research Grant

Cheyenne Martin, psychology, North Country Newell Scholarship

Scott McKeever, business administration, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Ashlyn Piercey, art studio, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Nicole Potter, biology, Quentin Reutershan Memorial Scholarship

Jessica Sargent, speech communication, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Christopher Schembry, mathematics, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Salean Simmons, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Taylor Skelly, psychology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Rachael White, business administration, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Oswegatchie

David Salcido, art studio, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Parishville

Nick King, mathematics, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Lee Page, computer science, National Science Foundation Scholarship

@datebook city label underlined:Philadelphia

Karisa Widrick, music education, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Potsdam

Ryan Arno, community health, PACES/IDA Scholarship and Watkins Fund Scholarship

William Baker-Hastings, music performance, Crane Youth Music Schaberg Scholarship, North Country Newell Scholarship and Selmer Scholarship

Konnor Bigwarfe, history, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Jerika Burkum, special education, Alfred W. Santway Award and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Natalie Cainaru, education technology specialist, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Alex Carvill, biology 7-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Kelsey Charleson, liberal arts, North Country Newell Scholarship

Joshua Claflin, English and communication, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Nicole Cline, anthropology, Thomas and Elizabeth Omohundro Anthropology Scholarship and Noreen M. Canfield Scholarship

Nathan Deschaine, business administration, North Country Newell Scholarship

Justin Friedman, biology 7-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Megan Furgison, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Karen Graves, biology, Joseph G. Nestich Scholarship

Jessica Helfter, community health, Foundation Honors Scholarship

Thomas Hobbs, criminal justice studies, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

John Jadlos, physics, Edwin B. Clark Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Jenna Landon, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Donald Leisure, geology, Student Success Student Award

Brandon Linhard, musical studies, Rebecca Pratt Scholarship

Mark Lyon, philosophy major, Noreen M. Canfield Scholarship

Margaret Maroney, art studio, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Katja McCall, biology, Mt. Emmons Scholarship

Catherine McNall, music education, Jessie J. McNall Scholarship

William Murphy, history, Robert and Katherine Briggs Scholarship and Renzi Brothers Scholarship

Valerie Paige, music performance, SUNY Empire Scholarship

Laura Popielski, community health, Ellen Hughey Reynolds ‘76 Endowed Internship

John Proetta, chemistry 7-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Kelsey Rimmer, curriculum and instruction, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Jaclyn Skeweris, music performance, Helen Snell Cheel Scholarship

Elizabeth Smith, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Alexis Tischler, psychology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Lara Varden, biology, Elizabeth Jackson-Renner ‘57 Scholarship

Emberstar Wakefield, biology, St. Lawrence Gas Scholarship

Jennifer Zehr, chemistry 7-12, Alfred W. Santway Award and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Raymondville

Julia Freiman, biochemistry, Bernadine Howe Scholarship Fund

Thomas Sawyer, special education, Evans-Cummings ‘83 Scholarship and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Rensselaer Falls

Rachel Bender, childhood education, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Austin Dale, psychology, Foundation Honors Scholarship

Theresa Lester, history, Marcia K. Murphy & Gary J. Northrup Scholarship

@datebook city label underlined:Rodman

Brett Hayes, theater, Mary Powers Miller Scholarship

@datebook city label underlined:Sackets Harbor

Kyle Hauk, criminal justice studies, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Brittany Martin, mathematics, Kathleen M. Sipher Memorial Scholarship

@datebook city label underlined:South Colton

Nicholas Avery, business administration, Watkins Fund Scholarship

Meredith Johnson, childhood/early childhood education, North Country Newell Scholarship

@datebook city label underlined:Star Lake

Alisa Hitchman, business administration, Foundation Honors Scholarship

Lindsay Johnson, biochemistry, Komar Family Scholarship, Darlene Kerr-Niagara Mohawk Scholarship and SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Thomas McCormick, business administration, Tony Peterson Memorial Scholarship

@datebook city label underlined:Theresa

Kaylee Copeman, environmental studies, Thomas and Elizabeth Omohundro Environmental Studies Scholarship

Taylor Kubber, curriculum and instruction, Ruth Johnson ‘35 and James Walter Scott Scholarship, William Q. and Patricia B. Davis Scholarship and SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Patrick Monica, criminal justice studies, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

@datebook city label underlined:Waddington

Allison Johnson, biology, PACES Scholarship and PACES/IDA Scholarship

Emily Uppstrom, childhood/early childhood education, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

@datebook city label underlined:Watertown

Elizabeth DiFabion, social studies 5-12, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Jolynn Fiorentino, literacy, William J. Amoriell Scholarship

Danielle Herman, childhood/early childhood education, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Jennifer Jones, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Hannah Keggins, biology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Tracy Leonard, information and communication technology, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Jeffrey Love, geology, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Jeffery Marra, criminal justice studies, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Matthew Marra, criminal justice studies, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Briana McClusky, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Erin Mcclusky, business administration, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Jordon Ormsby, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

Jeremy Reff, music education, North Country Newell Scholarship

Aaron Smith, music education, Watkins Fund Scholarship

Katherine Ulmen-Smith, history, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Ashley Walbroehl, childhood/early childhood education, Marian Lee Frazier, Class of 1940, and Lulu M. Lee Scholarship for the School of Education and Professional Studies

Marie White, business administration, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Shannon Zaykoski, music education, Ken Cottrell Outstanding Human Service Award and Mary Lou and Johannes Koulman Scholarship

@datebook city label underlined:West Leyden

Melissa Cole, liberal arts, SUNY Potsdam Freshman Scholarship

Michael Cole, geology, Foundation Honors Scholarship

Michelle Cole, art studio, SUNY Potsdam Transfer Scholarship

Katherine Denny, literacy, SUNY Potsdam Graduate Scholarship

@datebook city label underlined:Winthrop

Abbey Thompson, community health, Santaferra/Community Health Internship Scholarship

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes