Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Thu., Dec. 25
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

2013 All-Northern Athletic Conference Cross Country Teams

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

BOYS CROSS COUNTRY

ALL-NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

First Team: Luke Dunkelberg (Gouv), Jacob Erdman (Gouv), Kyle Fulk (N-N), Dylan LaVoie (Mal), Donovan Smith (OFA), Ryan Tober (Mal).

Second Team: Anson Gagnier (TL), Deven Grant (N-N), Curtis Landry (Mal), Mitchell Marlow (Mal), Frederic Nentwick (Gouv), Adam Saucier (N-N), Joe Tracy (Mal).

———-

OUTSTANDING SPORTSMANSHIP TEAM

John Byrns-Snyder (B-M), Branden Bryington (SR), Tyler Hardy (NN), Jason Jemison (Pots), Dylan Lavoie (Mal), Connor Maskel (Canton), Vincent Molinari (OFA), Frederic Nentwick (Gouv), Mark Pratico (TL).

———-

ACADEMIC ALL-NAC

Potsdam: Yoel Ben-Avraham, Keith Bollt, Scott Bollt, Tyler Clark, Peter Clark, Nathan Gingrich, Sam Lee, Benjamin Miller; FA:Josh Bordeaux, William Bronner, Michael Campbell, Alexander Garland, Thomas Garland, Back Schanack, Ryan Tober, Joe Tracy; OFA: Seth Montpelier, Owen Pearson, Bailey Phelps, Jacob Scaggs, Collin Sovie, Timothy Spearance, Nathan Stowe, Seth Tebo, Nick Vielhauer; Gouverneur: Devin Breckenridge, Luke Dunkleberg, Mark Dunkleberg, Jacob Erdman, Ben Geiger, Daniel Kalina, Frederic Nentwick, Ben Sitts, Daniel Sweet; Tupper Lake: Gabe Burns, Elliot Fletcher, Alexander Gagnier, Broyce Guerrette, Mitchell Harriman, Dylan Lohr, Mark Pratico, Thomas Sexton, Daniel Shaheen, Nathan Yamrick; Canton: Connor Maskel; Norwood-Norfolk: Peter Jarvis, William Schiavone; Salmon River: Braden Healy, Jacob Dominique, James Miller; Brushton-Moira: Tyler Nimz;

———-

GIRLS CROSS COUNTRY

ALL-NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

First Team: Laura Pierce (Canton), Rebekka Bond (Malone), Hannah Grav (N-N), Carrie Pomainville (Malone), Emily Pomainville (Malone), Kaycie Saucier (N-N), Margeaux Simmons (Gouverneur).

Second Team: Morgan Bronner (Malone), Madeline Champagne (Malone), Rebecca DelRossi (Canton), Gabrielle Dunkelberg (Gouverneur), Leah Livernois (N-N), Maria Ricalton (N-N), Carly Whitford (Canton).

———-

OUTSTANDING SPORTSMANSHIP TEAM

Clare Brownell (Malone), Taylor Cook (SR), Hannah Gray (N-N), Tess Klossner (TL), Ellen Miller (OFA), Destiny Ploof (B-M), Marthalyn Sweet (Gouverneur), Carly Whitford (Canton).

———-

ACADEMIC ALL-NAC

Potsdam: Madison Dow, Marie Amell, Catherine Brownell, Caylee Chin; Canton: Rebecca DelRossi, Makenzie Knowlden, Laura Pierce, Maria Ricalton, Cassidy Scott, Carly Whitford, Gemma DelRossi; Malone: Rebekka Bond, Brooke Bronner, Annika Campbell, Madeleine Champagne, Carrie Pomainville, Brianna Poupore; Tupper Lake: Arianna Bishop, Madison Fortier, Caitlyn Fortune, Tess Klossner; Gouverneur: Gabriella Dunkelberg, Marthalyn Sweet; Norwood-Norfolk: Michelle Harris, Leah Livernois, Abby Tessier, Kate Wellings; OFA: Kurstyn Macaulay, Shelby Mack, Ellen Miller, Sarah Mitchell, Shauna Rickett; Brushton-Moira: Destiny Ploof, Veronica Stauffer, Morgan Sychtysz, Carly Taylor, Cheyenne Tyrrell.

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes