Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Sat., Jul. 12
ADVERTISE WITH US SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

OFA, Canton claim track title

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The OFA Boys Basketball team dazzled large crowds at its home games all season with extreme speed, quickness, jumping ability and team chemistry.

Although they had no home meets, the OFA Boys Track-Field team impressed the spectators at the SLU Newell Fieldhouse throughout the winter campaign with the same qualities and strengths.

The Devil Boys placed first in all Northern Conference meets before capturing their program’s first overall Section 10 Championship since 2008 on Saturday.

The Blue Devils unseated Malone with a 111-91 margin followed by Potdam at 72 and Norwood-Norfolk at 66. The OFA Girls placed fifth with 37 points on a night when Canton completed a season of utmost dominance by outdistancing Malone 195-126. Norwood-Norfolk and Potsdam went 3-4 at 54 and 40 points.

The state meet qualifiers will compete at Cornell University on March 1.

SMITH RUNNING MVP

The OFA Boys were blessed with great senior leadership paced by Donovan Smith who was honored as the Most Valuable Runner of the meet.

Smith completed an undefeated season in the 600 run, anchored Taylor Richardson, Taylor Bouchard and Jake Sias on the winning 4x400 relay and anchored Owen Pearson, Garret Dennis and Joe Grizzuto on the third place 4x800 relay team.

“We really wanted it and everyone trained very hard everyday to get it,” said Smith.

Sebastian Quintilliani provided the Devils with a first place in a very deep long jump pool and paced another banner night for the OFA jumpers.

Quintilliani also took third in the triple and high jumps. Alex Sias and Taylor Bouchard took fifth and sixth in the long jump, Bouchard tallied a second in the triple jump and Joe Grizzuto and Owen Pearson took second and seventh in the high jump.

“We had a great meet. The guys really performed well. There were a lot of personal bests,” said OFA Associate Coach Chris McRoberts.

Other individual scoring efforts came from: Taylor Richardson (8th 55D, 3rd 300), Nate Stowe (5th 55H), Alex Sias (6th 55H), Joe Grizzuto (7th 1600), Owen Pearson (4th 600), Jake Sias (2nd 300) and Nick Vielhauer (5th 3200).

The 4x200 relay squad of Nate Stowe, Jordan Miller, DaKota Pratt and Alex Sias took fourth to round out the OFA scoring.

Potsdam’s O’den Robertson was honored as the Most Valuable Field Events performer after winning the 55 meter dash, uncoiling a splendid 41’ 2” triple jump to outduel OFA’s Taylor Bouchard (40’ 4.5”) and anchored Dan Stone, Will Coleman and 55 hurdles champion Peter Clark to a 4x200 relay win in a school record time of 1:36.1.

Other sectional champions were: Indian River’s 4x800 relay team, Norwood-Norfolk freshman distance double medalist Kyle Fulk (1600, 3200), IR’s Felix Garcia (300D) and Austin Millisor (1000), Malone’s Abe Gravel (HJ) and Gouverneur’s Alex Prespare (SP).

MILLER LEADS OFA GIRLS

A tie for second place in the long jump by Charlotte Miller led the OFA Girls who also received fourth place finishes by the team of Sara Mitchell, Ellen Miller, Kurstyn Macaulay and Shelby Mack in the 4x800 and 4x400 races.

The foursome of Hannah Berg, Claire Dufore, Breanna Hacia and Shelby Mack took sixth in the 4x200 relay.

Individual placings came from: Charlotte Miller (7th 55D), Courtney Stowe (8th 55D), Kurstyn Macaulay (6th 1500), Sara Mitchell (5th 3200), Kayla Tolman (7th HJ), Samantha King (6th SP) and Shawna Rickett (7th SP).

PIERCE, SCOTTS AID

CANTON LADY BEARS WIN

Lisbon’s Laura Pierce and the Madrid-Waddington sister combination of Cassidy and Gabby Scott aided Canton’s 195-point performance in the Girls Meet.

Pierce led the 1500 and 3000 meter runs, Cassidy Scott took second in the 1500 and fourth in the 3000 and Gabby Scott took third in the 1000.

The Bears swept all three relays, produced 11 first places and featured the Most Valuable Runner in Rebecca DelRossi and the Most Valuable Field Events performer in Lindsay Proulx.

DelRossi ran on the winning 4x800 and 4x400 relays and led the 1000 run. Proulx won the 55 hurdles and the shot put and placed third in the high jump.

Gemma DelRossi, Maria Ricalton and Claire Bartlett rounded out the 4x800 squad which set a school record at 9:42.8. Gemma DelRossi also ran on the winning 4x400 relay team with Paige Hamilton and Carly Whiteford and the victorious 4x200 relay featured long jump medalist and 55 dash runner-up Clare Olin, 55 dash champion Emma Collins, Dasha LaPoint and Paige Mooradian.

Morgan Rosser won the triple jump which was the concluding event of the meet.

Also earning sectional title were Rebekkah Bond of Malone (600), Maddie Drechsel (300) and Jacalyn Lamica of Massena (HJ).

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes