Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Fri., Dec. 19
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

OBGC Spring Hoops Starts Monday

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The Ogdensburg Boys and Girls Club is tipped off its Spring Basketball program with the first clinic for all Elementary League players on Monday.

The club will have almost continuous basketball action with Monday Elementary Clinics, the Tuesday afternoon Introductory Program (no sign-ups program starts 3:30 p.m. today) for boys and girls in K-2nd grade, Tuesday evenings with Girls Senior League (no late sign-ups as rosters are full), on Wednesday and Thursday afternoon with Elementary League games, on Wednesday evening with Senior Boys games and Thursday evening with Junior League games.

Participants in the varioys leagues will play six games and playoffs with league action concluding the second week in June.

Complete schedule will be available the first day of league action.

Rosters for the Senior League, Junior League, Elementary League and Girls League and opening schedule follow.

JUNIOR LEAGUE (Games Thursday evenings)

Michigan: Justin McCormick, Harry Powers, Samara LaFlair, Patrick Buckley, Nicholas Taylor, Antonio Skamperle, Christian Tomford, Nathan Tomford.

Michigan State: Haden Ives, Austin Patterson, Sierra LaFlair, Peyton Schmitt, Nathan Schmitt, Caleb Legault, Zach Bidwell, Alex Barrett.

Ohio State: MeSean Johnson, Mason Tabolt, Hailey Reed, Braeden Free, Cooper Reagan, Dylan Besaw, Dalton Church, Owen Warchol.

Nebraska: Mecci Johnson, Michael Reed, Lynee Lesperance, Trent Sargent, Jordan Fisher, Tyler Horton, Nolan Rapin.

Indiana: Riley Luckie, Austin LeMay, Brogan LaRose, Cooper Hunter, Scott Robert, Noah Strader, Connor Griffith, Cody King.

Iowa: Andy Downs, Jackson Jones, Dustin Brashaw, Jake Sharpe, Kelsey Pinkerton, Chris Garcia, Mitchell Brenno, Nathan Mashaw.

ELEMENTARY LEAGUE

(Clinic’s Monday, Plays on Wednesday and Thursday Afternoons).

Big East

Georgetown: Mitchell McCarthy, Nick McRoberts, Alexa Reid, William Graveline, Ben Switzer, Bryce Redmond, Scott Osier.

Villanova: Chris Downs, Ryan Jones, Corbine Durham, Paris McPherson, Michael LaBrake, Camden Johnson, Hayden Coleman.

St. John’s: Sam Roiger, Hugh Colburn, Emily Sovie, Quinn Crosson, Steve Javier, Michael Pierce, Hannah Washburn, Elyssa Bice.

Seton Hall: Ashton Cloce, Tanner Cloce, Riley Hough, Connor Graveline, Jonathon Bateman, Michael Shoen, Jimmy Amo.

ACC Division

Duke: Tristen Lovely, Alex Worden, David Vernsey, Blake Kinch, Bre Gladle, Britney Rheome, Marco Skamperle.

North Carolina: Aaron Ellis, Justice McIntrye, Olivia Merrill, Collin Brenno, Camden Perkins, Aiden LaFlair, Marlana Runions.

Syracuse: Michael Bice, Robbie Downie, Sammi Dupree, Karson Ramie, Elliott Donnelly, Nick Davidson, Hayden Redmond.

Maryland: Chris Perry, Karson LaRose, Jaedyn Awan, Jarret Swinyer, Zach Eaton, Bayln Dupree, Nick Carter.

Senior League (Wed. evenings)

Thunder: Dom Molinari, Will Kroeger, Zade Lesperance, Jon Tayer, Matt Rector, Koby Jordan, Trent Saumier, Matt Ramm, Cole Piercey, Matt Piercey

Heat: Hunter Gray, Jed McRoberts, Noah Moore, Josh Farrar, Tristan Moore, Jack Manke, David Odendahl, Dillon Binion, Aaron Armstrong, Brandon Lorenc.

Spurs: Isaiah Davis, Ryan Petell, Cale Sargent, Kinnon LaRose, Spencer Mayette, Trent Sullivan, Jaeden Sullivan, Skyler Osuch, Braeden Cougler.

Nets: Conor Hannan, Jimmy Robinson, Jake Putney, Anthoni Pope, Avery Love, Dylan LeFleur, Ryan Adams, Vinnie Molinari, Connor Badlam.

Mavs: Victor Gagnon, Josh Liebstien, Jon Rogers, Seth Pinkerton, Ryan Volmer, Joey Dalton, Jorden Miller, Kevin Joanette, Josh Cote, Dakota Brady.

Knicks: Mitchell Barber, Zach Worden, Colin Ross, Justin Ross, Connor Hammond, Peyton Lalone, Brandon Stewart, Marcus Johnson, Nate McCarney, Joe McDonald.

Opening Schedule: Wed. 4/23/14- 6:30- Mavs vs. Knicks 7:30- Thunder vs. Heat 8:30- Nets vs. Spurs

Girls League (Tues. evenings)

Storm: Makayla Mills, Maureen Pierce, Megan Pierce, Hailey Reed, Kelsey Sherwin, Meghan Volmer, Katie Sovie, Taylor Perry, Alexis Widener, Courtney Sherwin, Taylor Piercey

Dream: Jordyn Tupper, Adrianna Vinch, Lynee Lesperance,Matty Hough, Riley Hough, Tammy Flanigan, Katie Rogers, Kelsey Pinkerton, Susie Morrow, Natalie Disalvo, Katie Clemmer.

Liberty: Sydney Lorenc, Taylor Mack, Lindsey Beach, Shelby Ross, Chelsie Raven, Jill Lincoln, Riley Luckie, Sam Green, Logan Green, Olivia St. Pierre, Natalie McCormick

Mystics: Ally Moore, Alicia Shaver, Janet Baudin, Emma Henry, Celia Henry, Erin Tooley, Samara LaFlair, Sierra LaFlair, Olivia Parmeter, Tory Dailey, Callee Zuluaf

Opening Schedule: Tuesday 4/22/14- 7 p.m.- Dream vs. Mystics 8 p.m. - Liberty vs. Storm.

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes