Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sat., Dec. 20
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Local schedules, results

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:The NAC



BASEBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: N-N at P-H, H-D at Morristown, Potsdam at Massena, OFA at Salmon River.

Monday: N-N at B-M (dh) 4 p.m., Chateaugay at M-W (dh) 4 p.m., SRF at Tupper Lake (dh) 4 p.m., C-F at H-D (dh) 4 p.m., E-K at Lisbon (dh) 4 p.m., Harrisville at Hammond (dh) 4 p.m., Morristown at Heuvelton (dh) 4 p.m., Canton at Massena (dh0 4 p.m., Salmon River at FA, OFA at Plattsburgh, Potsdam at Indian River.

———-

GOLF

Friday: Tupper Lake at E-K (Partridge Run), B-M at M-W, Potsdam at Gouverneur, Heuvelton at Salmon River.

Monday: OFA at Potsdam, Salmon River at E-K (Partridge Run), B-M at Gouverneur, C-F at Tupper Lake.

———-

BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: SLC at Saranac Lake, Massena at Vestal 7 p.m.

Saturday: Massena at Horseheads 11 a.m., Canton at Saranac Lake 1 p.m.

Monday: Salmon River at SLC, Saranac Lake at C-P.

————

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Saturday: Massena at Watertown High 5 p.m.

Monday: Potsdam at Massena, Heuvelton at Saranac Lake, Canton at OFA 5 p.m.

———-

SOFTBALL

Wednesday: OFA at Massena.

Friday: N-N at P-H, H-D at Morristown, Potsdam at Massena, FA at SLC.

Saturday: Lake Placid Tournament - Massena vs. Plattsburgh, noon; Mudville Tournament - Heuvelton vs. tba.

Monday: Massena at B-M, C-F at H-D (dh) 4 p.m., Harrisville at Hammond (dh) 4 p.m., Morristown at Heuvelton (dh) 4 p.m., E-K at Lisbon (dh) 4 p.m., Chateaugay at M-W (dh) 4 p.m., N-N at C-P (dh) 4 p.m., SRF at Tupper Lake (dh) 4 p.m., OFA at Indian River (dh) 4 p.m., Salmon River at FA.

———-

BOYS/GIRLS TRACK

(all meets 4:30 p.m. unless noted)

Tuesday: Massena at FA, Salmon River at Potsdam, M-W at Tupper Lake.

Wednesday: Canton at N-N.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON

Baseball

Saturday: Home vs. Skidmore (dh) 1 p.m.

Sunday: Home vs. Skidmore (dh) noon.

———-

ST. LAWRENCE

Baseball

Saturday: Home vs. Rensselaer (dh) noon.

Sunday: Home vs. Rensselaer (dh) noon.

———-

Men’s Lacrosse

Friday: Liberty League Playoffs - semi-finals at RIT.

Sunday: Liberty League Championship Game (tba).

———-

SUNY CANTON

Baseball

Sunday: At SUNYIT, noon; at Hamilton College 4 p.m.





NAC Summaries



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Malone 145 1/2 Norwood-Norfolk 94 1/2

Malone 175, Tupper Lake 52

Norwood-Norfolk 155, Tupper Lake 63

3,200 relay: Malone (Fellion, Tracy, Bronner, Campbell) 9:16, N-N; 110 hurdles: Staplteon (M) 18.3, Levison (N), Aumell (N); 100: LaPierre (T) 12.7, Martin (M), Hall (N); 1,600: Marlow (M) 4:49.1, Lavoie (M), Landry (M); 400 relay: Malone (Fellion, Garland, Martin, Raymond) 49.0, N-N 50.6, Tupper Lake 49.0; 400: Tracy (M) 56.3, Schanck (M), Hall (N); 400 hurdles: Levison (N) 1:01.2, Badgley (M), Aumell (N); 800: Fellion (M) 2:17.4, Bronner (M), C. Fulk (N); 200: Martin (M) 25.5, Hall (N), LaPierre (T); 3,200: K. Fulk (N) 10:36.8, Marlow (M), Lavoie (M); 1,600 relay: N-N: Hall, hardy, Aumell, Levison) 3:51, Malone 3:54, Tupper Lake 4:27; High jump: Stapleton (M) 5-8, Schiavone (N), Badgley (M); Long jump: Badgley (M) 17-2, Levison (N), Wellings (N); Triple jump: Raymond (M) 35-9, Monette (M), Stapleton (M); Shot put: Boushie (T) 37-8.5, Smith (M), Dora (M); Discus: Gibson (N) 106-11, Lamica (M), Madore (T).

Records: Malone (3-0); Norwood-Norfolk (4-1); Tupper Lake (0-4).



Canton 143, Salmon River 72

Canton 148 1/2, Massena 86 1/2

Massena 122 1/2, Salmon River 89 1/2

3,200 relay: Canton (Royce, Pinckney, Folk, Charron) 9:48.1, Salmon River 10:04.5, Massena 11:16.7; 110 hurdles: Buckley (C) 18.9, Oatman 21.4, Babb (M); 100: Brush (M) 12.5, Domino (S), Jannini (C); 1,600: Ricalton (C) 5:20.5, Bigness (S), Perkins (S); 400 relay: Canton (Jannini, Kiah, Trahan, Robinson) 51.5, Massena 53.7; 400: Fennell (M) 58.4, LaPoint (C), Thompson (S); 400 hurdles: Buckley (C) 1:09.4, Oatman (C), Burley (M); 800: Folk (C) 2:32.2, Wight (C), Square (S); 200: Domino (S) 26.5, Fennell (M), Oatman (C); 3,200: Bigness (S) 12:10.3, Shorette (S), Folk (C); 1,600 relay: Canton (Buckley, LaPoint, Oatman, Sovay) 4:15, Massena 4:40.8; Long jump: Brush (M) 19-7.5, Domino (S), Trahan (C); Triple jump: Kiah (C) 35-0, Thibault (M), Brush (M); Discus: LaPoint (C) 98-6.5, Hansen (M), Davis (C); High jump: Trahan (C) 5-4, LaPoint (C), Square (S); Shot put: Monette (S) 36-8.5, Davis (C), Buckley (C).

Records: Salmon River (0-2); Canton (4-1); Massena 1-3).



Gouverneur 148, Madrid-Waddington 92

Gouverneur 179, Clifton-Fine 28

Madrid-Waddington 164, Clifton-Fine 36

100: Dusharm (G) 12.3, Curcio (G), Flores (G); 200: Flores (G) 25.6, O’Neil (M), Kopchinski (G); 400: Hill (M) 1:00.1, Toppin (G), Lewis (G); 800: Dunkelberg (G) 2:19.2, Reed (M), Gates (M); 1,600: Erdman (G) 5:13, Dunkleberg (G), T. Robinson (M); 3,200: Erdman (G) 10:50.2, T. Robinson (M), Allen (M); 110 hurdles: Zeledon (M) 17.7, Uribe (G), McShane (G); 400 hurdles: O’Neil (M) 1:04.0, Zeledon (M), Way (G); 400 relay: Gou (Flores, Curcio, Dusharm, McShane) 47.9, M-W; 1,600 relay: Gou (Dunkelberg, Lewis, Erdman, Kopchinski) 3:54.6, M-W: 3,200 relay: Gou (Dunkelberg, Erdman, Gates, Neentwick) 9:44.3, M-W; High jump: McShane (G) 5-6, Thomas (M), Casey (G); Long jump: Sealander (C) 17-11, Dusharm (G), Flores (G); Triple jump: Curcio (G) 36-3, Cryderman (M), Carswell (G); Shot put: Prespare (G) 40-2, Hawkins (M), Gates (G); Discus: Hawkins (M) 134-9, Delosh (M), Carr (G).

Records: Clifton-Fine (0-4); Gouverneur (5-0); Madrid-Waddington (2-2).



@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Malone 184.5, Norwood-Norfolk 133.5

Malone 202, Tupper Lake 75

Norwood-Norfolk 194, Tupper Lake 84

3,200 relay: Malone (C. Pomainville, Bronner, E. Pomainville, Champagne) 12:29.5, N-N 13:11; 100 hurdles: Seguin (N) 18.3, Perez (M), Schanck (M); 100: Klossner (T) 14.7, Lewis (M), Perry (M); 1,500: C. Pomainville (M) 5:08.2, Saucier (N), Gray (N); 400 relay: Malone (Reynolds, Perry, Lewis, Tatro) 58.7, N-N 59.5, Tupper Lake 1:00.1; 400: Bond (M) 1:01.6, Hayes (N), Klossner (T); 400 hurdles: Perez (M) 1:13.7, Hunkins (N), Seguin (N); 800: Saucier (N) 2:35, C. Pomainville (M), Bronner (M); 200: Bond (M) 28.4, Bouck (T), Lewis (M); 3,000: E. Pomainville (M) 11:03.6, Saucier (N), Champagne (M); 1,600 relay: Malone (Perez, Broeker, Schanck, Bond) 4:33.5, N-N 4:38, tupper Lake 4:40; High jump: Hayes (N) 4-10, Seguin (N), Sprague (M); Long jump: Hayes (N) 14-9.75, Perry (M), Schanck (M); Triple jump: Klossner (T) 30-10.5, Perez (M), Reynolds (M); Shot put: Zurek (T) 34-1, Jarvis (M), Bond (M); Discus: Zurek (T) 90-3, Perry (M), Trombley (T).

Records: Malone (3-0); Norwood-Norfolk (4-1); Tupper Lake (0-4).



Canton 173, Massena 111

Canton 176, Salmon River 67

Massena 160, Salmon River 82

3,200 relay: Canton (DelRossi, Bentley-Hicks, Ricalton, Bessette) 10:46.7, Massena 12:49.8; 100 hurdles: Proulx (C) 17.6, Lamica (M), Whiteford (C); 100: Collins (C) 14.7, Mooriadian (C), Whiteford (C); 1,500: Burns-Barnes (M) 6:44, Cook (S), O’Neiell (M); 400 relay: Canton (Collins, LaPoint, Whiteford, Olin) 55.5, Massena 1:03.6; 400: Pierce (C) 1:04.4, Daley (C), Fanning (C); 400 hurdles: Whiteford (C) 1:15.5, Russell (S), Summer (C); 800: DelRossi (C) 2:44.9, Proulx (C), Peets (M); 200: Olin (C), 28.5, LaPoint (C), Lamica (M); 3,000: Ricalton (C) 11:16.1, Buckshot (M); 1,600 relay: Canton (G. DelRossi, R. DelRossi, Ricalton, Daley) 4:36, Massena 5:19.7; Long jump: Olin (C) 16-2.75, Proulx (C), DeArmayero (S); Triple jump: Mosser (C) 33-2.5, Hamilton (C), Dix (M); Discus: Jacobs (M) 62-7, Bowdish (C), Figeuroa (S); High jump: Rosser (C) 4-10, Lamica (M), Jacobs (M); Shot put: Figeuroa (S) 24-11.5, Bowdish (C), Bender (S).

Records: Salmon River (0-2); Canton (5-0); Massena (1-3).



Gouverneur 169 1/2, Madrid-Waddington 145 1/2

Madrid-Waddington 206,Clifton-Fine 28

Gouverneur 230, Clifton-Fine 20

100: Spicer (G) 14.5, Cummings (G); Harris (M); 200: Spicer (G) 31.1, Cumming (G), Ward (G); 400: Scott (M) 1:05.6, Ward (G), Easton (G); 800: Scott (M) 2:47.3, Simmons (G), Field (M); 1,500: Dunkelberg (G) 5:42.8, Scott (M), Field (M); 3,000: Scott (M) 12:37.9, Dunkelberg (G), Morenz (G); 100 hurdles: Marcellus (M) 20.1, McCall (M), Kennedy (G); 400 hurdles: Marcellus (M) 1:19.7, Tiernan (M), Schultz (G); 400 relay: Gou (Cummings, Ward, Hall, Kennedy) 56.8, M-W; 1,600 relay: M-W (Evans, Scott, Tiernan, Marcellus) 4:53.0, Gou; 3,200 relay: M-W (Scott, Tiernan, Field, Marcellus) 11:36.6, Gou; High jump: McCall (M) 4-6, Field (M), Briggs (G); Long jump: Hall (G) 13-9, Ward (G), Sweet (G); Triple jump: Hall (G) 29-4, McCall (M), Sweet (G); Shot put: Boland (M) 24-6, Way (G), Platt (G); Discus: McCormick (G) 88-1 1/2, Way (G), Platt (G).

Records: Clifton-Fine (0-4); Gouverneur (4-1); Madrid-Waddington (2-2).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes